Szkolny konkurs na wywiad z absolwentem naszej szkoły lub wspomnienia absolwentów rozstrzygnięty. Spośród trzynastu oddanych prac wyłoniono pięć, które – zdaniem jury – zawierały najwięcej faktów z życia dawnej szkoły, a sposób ich przedstawienia przykuwał uwagę czytelnika na długo.

Nie przyznawano miejsc, dlatego nazwiska zwycięzców naszego szkolnego konkursu publikujemy w kolejności alfabetycznej:

Kacper Burda (klasa VI a)

Hanna Cywińska (klasa IV c)

Patryk Kielak (klasa VIII b)

Paulina Klaffke (klasa VI b)

Weronika Kurnikowska (klasa VIII b)

Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom gratulujemy. I odsyłamy do przeczytania wszystkich trzynastu prac, z których dowiecie się, m.in. : Czy dawniej w naszej szkole noszono mundurki, a może obowiązkowy strój nazywał się inaczej? Czym były juniorki? Dlaczego uczniom naszej szkoły piach sypał się do butów, gdy grali w nogę? Co robiło się w szkole w czasie śnieżnych dni? Emocje gwarantowane!

Bardzo cieszymy się, że wśród naszych uczniów znalazły się osoby, które poświęciły swój czas oraz znalazły chęć na przeprowadzenie rozmów na temat historii szkoły i miejsca, jakie zajmuje ona w pamięci absolwentów. Niektórzy młodzi dziennikarze mieli łatwiej, bo ich rozmówcy to osoby z rodziny. Czasem wystarczyło usiąść na kanapie w salonie babci, aby rozmowa mogła się potoczyć. Inni musieli zadać sobie więcej trudu i poszukać rozmówców wśród znajomych i przyjaciół rodziny. Nieważne. Jedni i drudzy musieli znaleźć w sobie otwartość do rozmowy, rozbudzić ciekawość, zaplanować wspólnie czas. Wierzymy, że te chwile były niezapomniane dla obu stron. Myślimy, że przeprowadzone rozmowy obudziły w młodych autorach i autorkach chęć do dokumentowania rzeczywistości, zainteresowanie osobami należącymi do różnych pokoleń, potrzebę gromadzenia ciekawych historii na przeróżne tematy.

Jeśli wśród czytelników są osoby, które chciałyby się włączyć do akcji gromadzenia wspomnień i przeprowadzania rozmów z absolwentami, gorąco zachęcamy. Ta akcja nie musi się wcale skończyć! Trzynaście już gotowych prac może być inspiracją do powstawania kolejnych, do czego gorąco zachęcamy.

Jury w składzie:

Ewa Wójcik

Iwona Kamińska

Elżbieta Jałosińska

Urszula Paszkiewicz

Dominika Makówka-Pleta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *