Dnia 13 kwietnia klasy ósme wraz z wychowawcami odbyły wycieczkę autokarową „Śladami bohaterów Kamieni na szaniec”. Na początku odwiedziliśmy Cmentarz Powązki Wojskowe w Warszawie. Pani przewodnik zaprowadziła nas do kwatery Białych Brzozowych Krzyży. Jest to szczególne miejsce. Spoczywają tu harcerze Szarych Szeregów oraz Batalionu „Zośka”, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Wśród poległych dzielnych bohaterów, odnajdziemy groby: Alka, Zośki i Rudego oraz autora książki, Aleksandra Kamińskiego. Chwilą zadumy i refleksji oddaliśmy hołd młodym harcerzom, a na wielu grobach zapaliliśmy znicze. Następnie udaliśmy się do Muzeum Więzienia Pawiak, a potem do Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy Alei Szucha, dawnej siedziby Gestapo. Podczas zwiedzania muzeów dowiedzieliśmy się, jak wyglądał dzień na Pawiaku, oraz jak przebiegały przesłuchania na Szucha.

Potem pojechaliśmy do miejsc związanych z najsłynniejszymi akcjami Małego Sabotażu. Udaliśmy się na Krakowskie Przedmieście, pod pomnik Mikołaja Kopernika. W 1942 roku Alek usunął płytę z niemieckim napisem z pomnika naszego astronoma. Za ten czyn Maciej Aleksy Dawidowski został uhonorowany pseudonimem “Kopernicki”. Odwiedziliśmy Plac Teatralny – Pałac Blanka, gdzie walczył i zginął w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego poeta, Krzysztof Kamil Baczyński. Stąd spacerkiem poszliśmy pod Arsenał – miejsca największej akcji GS Szarych Szeregów. To w tym miejscu przyjaciele odbili Jana Bytnara z więźniarki niemieckiej, jadącej z Szucha na Pawiak. Zaplanowana i dobrze przygotowana akcja o kryptonimie Meksyk II…

Wycieczka śladami bohaterów lektury „Kamienie na szaniec” była żywą lekcją historii i literatury, która na długo zostanie w naszej pamięci.

przyg. I.Kamińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *