W dniach 2 – 9 lipca dwunastoosobowa grupa kadry z naszej szkoły gościła na Malcie. Pobyt odbywał się w ramach programu Erasmus+ pod tytułem „Otwarci na rozwój” (Projekt nr 2022-1-PL01-KA122-SCH-000073935) finansowanego przez Komisję Europejską.

Uczyliśmy się w Malta University Language School, gdzie organizuje się kursy języka angielskiego dla studentów z całego świata. Kadra naszej szkoły brała udział właśnie w takich kursach językowych. Nasza dwunastka została podzielona na mniejsze zespoły i dołączyła do różnych grup. Mieszały się w nich nacje i języki narodowe, ale na zajęciach, co oczywiste, należało używać jedynie angielskiego. W jednej z grup uczyliśmy się wspólnie z Malgaszem, czyli mieszkańcem Madagaskaru, który jest księdzem i odbywa studia teologiczne w Paryżu, z mieszkającym od trzech lat w Rzymie Rumunem i Kolumbijką, która przyjechała na półroczne stypendium, po którym zamierza studiować w Maladze. Na pozostałych kursach byli studenci z Korei Południowej, Palestyny, Chin, Turcji, Azerbejdżanu. To było wspaniałe doświadczenie, ponieważ dało okazję do spotkań i wymiany informacji o krajach, kulturach, zawodach, kuchni i systemach edukacji! Były to zajęcia językowe i konwersacje z native speakerami, na których doskonaliliśmy umiejętność mówienia. Ostatniego dnia odebraliśmy certyfikaty i zrobiliśmy sobie z nimi pamiątkową fotografię!

Każdego dnia po zakończonych zajęciach zwiedzaliśmy Maltę. To jedno z najmniejszych państw europejskich jest najbardziej wysuniętym na południe krajem na naszym kontynencie, co skutkowało bardzo wysoką temperaturą. Każdego dnia naszego pobytu na wyspie było ponad 30°C, co przy wysokiej wilgotności sprawiało, że było naprawdę gorąco!

Uniwersytet zorganizował dla nas rejs, dzięki któremu mogliśmy podziwiać dwa porty stolicy Malty, Valetty – Marssamxett i Wielkiego Portu. Widziana z morza Valetta wygląda wspaniale – wzniesiona z piaskowca pięknie odbija światło. W Valettcie byliśmy kilkukrotnie, gubiąc się w wąskich uliczkach, fotografując na tle malowniczych zaułków i wspaniałych zabytków, w tym Konkatedry Świętego Jana Chrzciciela, w której wnętrzu można podziwiać wspaniałą kolekcję dzieł sztuki, największy w Europie zbiór arrasów i dwa obrazy Caravaggia.  W Valettcie szczególnie podobały nam się Górne Ogrody Barakka, skąd patrzyliśmy na Morze Śródziemne. Główną atrakcją ogrodów jest przepiękny panoramiczny widok! Na początku wzrok koncentruje się na półwyspie Sciberras, z którego wyrastają mury obronne i mury domów Valletty. Stąd też rozciąga się piękny widok na maltańskie “Trójmiasto”, czyli Birgu, Cospicua i Senglea, a szczególnie przyciąga wzrok Fort Św. Michała oraz Fort St. Angelo. Do Górnych Ogrodów Barakka wracaliśmy kilkukrotnie, by zobaczyć ten sam widok o różnych porach – zawsze zapierał dech!

Miejscem, które zrobiło na nas także niesamowite wrażenie jest Mdina, zwana Miastem Ciszy. To pierwsza stolica Malty, miasto, które kryje niezwykłe historie, miejsce, w którym mieszały się wpływy chrześcijańskie i arabskie. Prowadzi do niego wspaniała brama, przez którą wchodzi się do zabytkowej części miasta, zamieszkanej przez niespełna 300 osób wyłącznie o arystokratycznych korzeniach. Mdina zagrała Królewską Przystań, czyli filmową stolicę Siedmiu Królestw w pierwszym sezonie serialu HBO „Gra o tron”.  Wieczorny spacer po Mdinie był wyjątkowy!

Nauka w międzynarodowych zespołach uczy otwartości, tolerancji, wzbogaca wiedzę. Podzielimy się z naszymi wychowankami ciekawostkami z codziennego życia ludzi z innych stron świata, o których nam opowiadali. Zdobyte umiejętności językowe, wykorzystamy w codziennej pracy dydaktycznej i wychowawczej. Będziemy przekonywać nieprzekonanych, że warto uczyć się języków obcych.

Udział w programie Erasmus + „Otwarci na rozwój” był dla nas wspaniałą okazją do nauki języka angielskiego, poznania osób z różnych krajów i zwiedzenia Malty! Z końcem sierpnia jeszcze dwie grupy nauczycieli będą miały możliwość udziału w programie Erasmus +. Sześcioro nauczycieli pojedzie do Hiszpanii, pięcioro do Portugalii. Relacje z obu wyjazdów będzie można przeczytać na naszej stronie.

                                                                                   przyg. D.Makówka-Pleta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *