W semestrze zimowym 2023/24 odbywała się innowacja z chemii “Odkrywanie przez eksperymentowanie”. Uczniowie wdrażali się w tajniki pracy laboratoryjnej i poznawali metodę naukową. Wcielali się w rolę naukowców poszukujących odpowiedzi na pytanie, czy w warzywach jest dużo cukru? Jako kryminolodzy próbowali wykryć odciski palców. Mieli okazję również własnoręcznie posrebrzyć bombki choinkowe w reakcji chemicznej zwanej próbą Tollensa. Sprawdzali również, czy płonący magnez, który jest jednym z najlżejszych metali, da się ugasić gaśnicą zawierającą wodę lub dwutlenek węgla. Z okazji Nowego Roku sprawdzali, skąd się biorą kolory fajerwerków. Udało im się również wytworzyć prąd z cytryny i zasilić nim niebieską diodę. Chemia jest ciekawa!

przyg. A. Polkowska-Nowakowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *