W dniach 04.09. – 22.09.2023 r. Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna zorganizowała konkurs na „Model Grzyba” dla uczniów Szkół Podstawowych powiatu wołomińskiego.

Celem głównym konkursu było kształtowanie postaw i zachowań prozdrowotnych i ekologicznych oraz uświadamianie zagrożeń zdrowia i życia wynikających ze zbierania i spożywania nieznanych grzybów jak również promocja podstawowych zasad bezpiecznego grzybobrania. Przedmiotem konkursu było stworzenie modelu wybranego gatunku grzyba z uwzględnieniem elementów podłoża na jakim rosną grzyby wraz z odpowiednim opisem zawierającym nazwę, gatunek, miejsce występowania i ciekawostkę o nim. Model przestrzenny należało wykonać dowolną techniką z wykorzystaniem recyklingu.

Kryterium oceny prac było:

– zgodność z tematem,

– podobieństwo modelu do gatunku grzyba występującego w przyrodzie,

– oryginalność,

– estetyka wykonania,

– wartość metodyczna i merytoryczna,

– wartość artystyczna i kreatywność.

Konkurs składał się z dwóch etapów: szkolnego i powiatowego w dwóch kategoriach dla klas I-III oraz IV-VIII.

Uczniowie naszej szkoły wykazali się dużym zaangażowaniem i pomysłowością. Pojawiły się modele takich grzybów jak muchomor czerwony, borowik szlachetny, gąska siwa, kozak, podgrzybek brunatny, kania czy smardz jadalny. Komisja na etapie szkolnym wyłoniła 3 modele w kategorii klas I-III oraz 10 modeli w kategorii IV-VIII.

Podczas wystawy „Poznaj Grzyby – Unikniesz Zatrucia” w Wołominie 02.10.2023r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu. W kategorii klas IV-VIII laureatką III miejsca została nasza uczennica Solomia Tkachuk z 4c, która wykonała model muchomora czerwonego.

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie.

przyg. S. Woźniak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *