3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami – święto zostało ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. 

Obchody w naszej szkole odbyły się 1 i 4  grudnia. W te dni uczniowie mieli okazję do  zwiększenia świadomości o korzyściach płynących z integracji z osobami z niepełnosprawnościami w każdym aspekcie życia, społecznego, gospodarczego, politycznego i kulturalnego. Święto ma na celu także promowanie praw osób z niepełnosprawnościami. 

W ramach symbolicznych szkolnych obchodów, na holu szkolnym można było poczytać gazetkę tematyczną o osobach z niepełnosprawnościami, uczniowie z klas 1 – 3 zawieszali kolorowanki  z różnymi niepełnosprawnościami. 

Uczniowie klas 4-8 mogli wysłuchać prezentacji o sławnych ludziach z niepełnosprawnościami, którzy odnieśli sukces prywatny i zawodowy. 

W bibliotece szkolnej został stworzony kącik z książkami o różnych rodzajach niepełnosprawności, które będą na stałe do wypożyczania.    

Na holu dostępne były informacje z dobrymi praktykami… czyli savoir-vivre jakie powinno stosować się wobec osób z niepełnosprawnościami.  

Obchody miały przypominać, że osoby z niepełnosprawnościami są wśród nas, że mają takie same potrzeby, takie same prawa, takie same możliwości, ambicje i aspiracje. 

W Polsce, jest ponad 4 mln osób, którzy posiadają orzeczenie o niepełnosprawności. To około 12 proc. wszystkich mieszkańców naszego kraju. 

przyg. A. Pawłowska 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *