Nauka przez zabawę, podróże, różnorodne warsztaty, aktywności i przede wszystkim zaangażowane i zadowolone dzieci – tak w skrócie wyglądały „Bezpieczne Ferie Zima w Markach 2024” zorganizowane przez Zespół Szkół nr 2 im. Prymasa Tysiąclecia w terminie 15.01.2024 r.– 26.01.2024 r.

Dzieci, które korzystają z Internetu są narażone na różne niebezpieczeństwa, aby przeciwdziałać tym zagrożeniom realizowaliśmy program profilaktyczny „Loguj się z głową”. Jego celem było dostarczenie wiedzy, a także kształtowanie postaw, które sprzyjają bezpiecznemu korzystaniu z  Internetu i mediów elektronicznych oraz chronią dzieci przed e-uzależnieniami.

Uczniowie z pomocą szeryfa Cyberzachodu i pani szeryfowej stawiali czoła Dzikiej Bandzie – zagrożeniom związanym z używaniem Internetu i mediów cyfrowych, a także uczyli się jak radzić sobie z emocjami i komunikowania się językiem żyrafy. Przyjrzeli się własnym wzorcom korzystania z nowych technologii, dowiedzieli się, jakie sygnały mogą wskazywać na problemowe używanie Internetu i gier komputerowych. Zdobyli również wiedzę na temat efektywnego zarządzania własnym czasem i równoważeniu aktywności online i offline. Poruszone zostały takie zagadnienia, jak nadużywanie mediów cyfrowych i cyberprzemoc, radzenie sobie z emocjami, radzenie sobie ze stresem. Poznali również sposoby na budowanie adekwatnej samooceny.

Uczniowie realizowali także, program profilaktyczny „Przyjaciele Zippiego”, który został opracowany w celu wyposażenia dzieci w podstawowe kompetencje społeczno – emocjonalne, które pomogą radzić sobie w sytuacjach trudnych, a w przyszłości pozwolą im dobrze funkcjonować w relacjach z innymi i unikać zachowań ryzykownych. Celem realizacji programu była troska o zdrowie, dobre samopoczucie i dobre funkcjonowanie dzieci, a także zapobieganie problemom w przyszłości poprzez wyposażenie dzieci w podstawowe umiejętności życiowe, społeczne i emocjonalne, radzenia sobie z trudnościami, ze zmianą i stratą oraz rozwiązywania konfliktów. Dzięki realizacji programu uczniowie potrafią rozpoznawać i nazywać uczucia, wiedzą jak przestrzegać zasad skutecznej komunikacji oraz jak być dobrym słuchaczem. Uczestnicy są świadomi, jak ważne jest słowo przepraszam i jak pogodzić się po sprzeczce z kolegą. Dzieci wiedzą jak radzić sobie ze stratą, ze zmianami oraz, że adaptacja do nowej sytuacji wymaga czasu i nie zawsze jest łatwa.

Ponadto uczniowie dwukrotnie mile spędzili czas na Sali zabaw Amazing w Wołominie. W naszej szkole gościliśmy aktorów z Teatru Parandyk, którzy zaprezentowali przedstawienie pt.„Szachrajskie przygody”. Ta błaha z pozoru komedia, promuje tak bardzo dzisiaj potrzebne postawy: asertywności i pozytywnego myślenia. Zobaczyliśmy także, przedstawienie pt. „Czarodziejski koncert życzeń”. Młodzi widzowie, oglądając ten spektakl, uczyli się, że przyroda do nas mówi, trzeba się tylko wsłuchać i nauczyć się jej języka. Zrozumieli, że można ją podziwiać i czerpać siłę z jej piękna, nie niszcząc jej przy tym.

Uczestnicy półkoni aż cztery razy mieli okazję na doskonalenie umiejętności pływania na płycie basenowej w Mareckim Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym. W kinie obejrzeli bajkę pt. „Zwierzogród.”, „Między nami żywiołami” „Luca” oraz „Sekretne życie zwierzaków 2”.

Uczestnicy półkolonii samodzielnie przygotowali żelowe świece używając parafinowego żelu, barwionego kwarcu, suszonych kwiatów, czy muszelek. Każdy z uczestników wybrał zapach świeczki i jej kolor.

Uczestnicy wzięli udział w warsztatach „Projektanci Mody” gdzie sami zaprojektowali i pomalowali koszulkę. Warsztaty miały na celu przede wszystkim rozbudzenie wrażliwości, wyobraźni i kreatywności związanej z szeroko rozumianą modą.

Dzięki udziałowi w warsztatach zdobienia pudełek uczniowie poznali metodę decupage, przez co kształtowali warsztat pracy poprzez poznawanie nowych technik i form. Piękne, drewniane pudełka, mogą posłużyć jako „skrzynia skarbów” ale przede wszystkim będą pamiątką udziału w półkoloniach organizowanych w naszej szkole.

Warsztaty, które skradły dziecięce serca i były świetną zabawą to warsztaty Slime. Dzięki tym warsztatom zostały pobodzone zmysły dotyku i węchu co korzystnie wpływa na sensorykę dzieci.

Uczestnicy półkolonii pojechali do Muzeum Świata Iluzji w Warszawie, żeby wziąć  udział w niezwykłym świecie pozorów, złudzeń paradoksów. To także przestrzeń edukacyjna, inspirująca dzieci do nauki poprzez zabawę.

Dziękujemy wszystkim, którzy sprawili, że półkolonie „Bezpieczne Ferie Zima w Markach 2024” były wyjątkowe i niezapomniane.

przyg. A. Cyran

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *