W naszej szkole w klasie 8 przedmiot wiedza o społeczeństwie (WOS) realizowany jest w formie nauczania dwujęzycznego, w języku polskim i angielskim. Taka forma edukacji to nie tylko rozwijanie kompetencji językowych, ale także nauka świadomego uczestnictwa w życiu społecznym, obywatelskim i politycznym – w dwóch językach równocześnie.

Zajęcia prowadzone są w sposób nowoczesny i aktywizujący. Uczniowie nie tylko poznają teorię, ale przede wszystkim uczestniczą w pracy metodą projektu oraz uczestniczą w dyskusjach i debatach. Wspólnie przygotowują prezentacje multimedialne, plakaty edukacyjne, materiały informacyjne, które następnie prezentują przed rówieśnikami, ucząc się w ten sposób publicznych wystąpień, współpracy i odpowiedzialności za wspólną pracę.

W ramach przedmiotu organizowane są cyklicznie edukacyjne wycieczki do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Uczniowie mają okazję na własne oczy zobaczyć, jak funkcjonują najważniejsze instytucje władzy ustawodawczej w Polsce, uczestniczyć w spotkaniach informacyjnych i zadać pytania dotyczące pracy parlamentarzystów. To wyjątkowe doświadczenie pozwala im lepiej zrozumieć omawiane na lekcjach zagadnienia i zobaczyć, jak teoria przekłada się na praktykę.

Nasza szkoła bierze także udział w projektach organizowanych przez CEO (Centrum Edukacji Obywatelskiej). W zeszłym roku ósmoklasiści przygotowywali symulację wyborów do Europarlamentu, w tym roku natomiast będziemy organizować symulację wyborów prezydenckich, w których weźmie udział społeczność uczniowska.

Takie podejście pozwala nie tylko utrwalić wiedzę, ale też rozwijać umiejętności komunikacyjne, myślenie krytyczne oraz świadomość obywatelską – a wszystko to w duchu dwujęzyczności, przygotowując młodzież do dalszej nauki w klasach z rozszerzonym językiem angielskim oraz funkcjonowania w coraz bardziej międzynarodowym świecie.

przyg. S. Bekier