Symulacja wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024

W środę 5 czerwca odbyła się symulacja wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024. W głosowaniu wzięli udział uczniowie z klasy 6, 7 i 8. Jest to projekt wzmacniający świadomy udział w życiu publicznym i edukujący na temat procedur demokratycznych. Dzięki udziałowi w projekcie młodzi ludzie uczestniczyli w wyborach szkolnych i oddali głos na konkretne komitety wyborcze. Przed dniem wyborów poinformowaliśmy na temat procedur demokratycznych i znaczenia wyborów. Natomiast w trakcie przeprowadzania wyborów zachowaliśmy najwyższy poziom neutralności politycznej, jednocześnie zachęcając uczniów do wzięcia udziału w wyborach. Na stronie www.latarnikwyborczy.pl przygotowanej przez CEO uczniowie mogli porównać swoje poglądy z odpowiedziami udzielonymi przez komitety wyborcze.

W dniu wyborów w komisji wyborczej zasiadły uczennice klasy 8c: Amelia, Gabrysia, Pola oraz Oliwia, które pilnie strzegły prawidłowego przebiegu wyborów.

A oto wyniki:

Frekwencja: 70%

 • Uprawnionych do głosowania było 179 uczniów, z czego liczba głosów oddanych to 127 (119 – głosy ważne, 8 – głosy nieważne);

Wyniki poszczególnych komitetów wyborczych:

 • KKW TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI – POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE – 18 głosów;
 • KW KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ – 13 głosów;
 • KWW BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY- NORMALNA POLSKA W NORMALNEJ EUROPIE – 2 głosy;
 • KW POLEXIT – 0 głosów;
 • KKW KOALICJA OBYWATELSKA – 38 głosów;
 • KKW LEWICA – 11 głosów;
 • KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ – 19 głosów;
 • KW NORMALNY KRAJ – 10 głosów;
 • KW POLSKA LIBERALNA STRAJK PRZEDSIĘBIORCÓW – 1 głos;
 • KW RUCH NAPRAWY POLSKI – 2 głosy;
 • KWW GŁOS SILNEJ POLSKI – 5 głosów.

Dziękujemy za udział w wyborach! 😊

Zespół projektowy
Koordynator: Sylwia Bekier
Opiekun: Iwona Sienkiewicz-Drewa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *