Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony na dzień 21 lutego, przez UNESCO w 1999r., żeby podkreślić różnorodność i bogactwo języków świata.

Obchody Dnia Języka Ojczystego są okazją, by zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa językowego. Ten dzień  przypomina nam o roli i miejscu  języka polskiego w życiu każdego Polaka.

W ramach tego Święta w naszej szkole zaplanowaliśmy i przeprowadziliśmy wiele działań.

• Uczniowie klas III, IV i V – wykonywali zakładki do książek z różnych materiałów, przeróżnymi technikami.
  • Uczniowie klas VI,VII i VIII wykonywali plakaty związane z poprawnością językową.
  • Uczniowie klas IV i V przepisywali pismem kaligraficznym jeden z wierszy Kazimierza Wierzyńskiego.
  • W bibliotece szkolnej uczniowie pod  czujnym okiem Pań Bibliotekarek czytali wierszyki łamiące języki.
  • W ramach Dnia Języka Ojczystego uczniowie w klasach rozwiązywali quizy, krzyżówki, rebusy, zagadki ortograficzne a na korytarzach pojawiły się gazetki i wystawy prac uczniów.
  • 21 lutego2024 r., czyli w Dniu Języka Ojczystego  odbyły się dwa ważne wydarzenia:
    – Pierwszym były Potyczki językowe –  Mam to na końcu języka, gdzie uczniowie z klas V, VI,VII i VIII musieli zmierzyć się z 21 pytaniami z zakresu poprawności językowej i  gramatycznej.
    – Drugą konkurencją  było  dyktando biegane, gdzie uczniowie z klas IV, V i VI rywalizowali o miano Mistrza Ortografii.

Obchody Dnia Języka Ojczystego minęły w miłej i radosnej atmosferze. Było dużo śmiechu i zabawy. Dzisiaj tj. 22 lutego br. na apelu podsumowującym  zostały rozdane dyplomy. Mamy nadzieję, że moda na język polski  na stałe zagości w naszej szkole.

Wszystkim Uczennicom i Uczniom bardzo dziękujemy za udział.

Pozdrawiamy, nauczyciele języka polskiego.
przyg. H.Kosowska