Ludzki mózg to centrum dowodzenia całego organizmu. Pozwala na odbieranie, przetwarzanie i generowanie bodźców. Jest zbudowany z około 90–200 miliardów neuronów, waży 1,5 kg i w ok. 80% składa się z wody, a naczynia krwionośne obecne w mózgu mają prawie 160 tysięcy kilometrów długości. Mózg zbudowany jest z dwóch półkul odpowiedzialnych za odrębne funkcje.

Lewa półkula odpowiada za mówienie, rozumienie mowy, pisanie, liczenie, analizowanie, logiczne myślenie, szeregowanie, planowanie, uczucia rozpoznawanie przedmiotów przy pomocy dotyku.

Prawa półkula odpowiada za kreatywność, myślenie abstrakcyjne, zdolności artystyczne, muzykalność, wyobraźnie przestrzenną, rozróżnianie kolorów, dostrzeganie podobieństw, emocjonalność czy intuicję.

W poniedziałek 18 marca w naszej szkole uczniowie klas 1-3 obchodzili Europejski Dzień Mózgu. Dowiedzieli się jaka dieta – jest odpowiednia dla lepszego funkcjonowania, jakie ćwiczenia i zabawy ruchowe rozwijają ich mózg, jak ważny jest sen dla jego regeneracji. Uczniowie intensywnie rozwiązywali zagadki logiczne, rebusy, wykreślanki, labirynty i sudoku. Mogli również sprawdzić się korzystając ze smartgames. Do zabawy chętnie przyłączali się starsi uczniowie i nauczyciele. Zabawa była owocna.

przyg. M. Jurek, A. Łabasiewicz, A. Pawłowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *