DBI to święto przypadające w bieżącym roku na 7 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych zaplanowane zostały aż do końca marca 2023. DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

W naszej szkole w miesiącach luty – marzec podjęliśmy następujące działania:

  • na holu głównym pojawiła się gazetka z poradami dotyczącymi bezpieczeństwa w internecie;
  • do rodziców wszystkich uczniów zostały wysłane wiadomości z poradami na ten temat (kompendium bezpieczeństwa online, poradnik o cyberprzemocy, poradnik FOMO i nadużywanie nowych technologii);
  • na lekcjach informatyki i edukacji informatycznej w klasach od drugich do ósmych przeprowadzone zostały zajęcia lub warsztaty dotyczące bezpieczeństwa (wybrane zagadnienia dostosowane do wieku i klasy);
  • na świetlicy uczniowie klas ósmych przeprowadzili lekcje dla najmłodszych;
  • wybrane klasy, m.in. 2d, 2e, 8a, 8b, 8c wzięły udział w lekcji DBI prowadzonej online przez organizatorów i partnerów DBI (Jak radzić sobie z dezinformacją w sieci? Sieciaki – poznaj bezpieczny internet!);
  • również wychowawcy klas na godzinach wychowawczych przeprowadzali zajęcia o bezpieczeństwie, korzystając z udostępnionych gotowych scenariuszy zajęć, wraz z filmikami i innymi materiałami z podziałem na grupy wiekowe (lekcje dla klas 1-3, 3-5, 4-6, 7-8).

przyg. I. Konowska-Łypian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *