Zima w Markach 2023

Nauka przez zabawę, podróże, różnorodne warsztaty, aktywności i przede wszystkim zaangażowane oraz zadowolone dzieci – tak w skrócie wyglądały „Bezpieczne Ferie Zima w Markach 2023” zorganizowane przez Zespół Szkół nr 2 im. Prymasa Tysiąclecia.

W pierwszym tygodniu dzieci realizowały program profilaktyczny „Misja bezpieczny Internet”, który miał na celu wprowadzić uczniów w tematykę bezpiecznego korzystania z Internetu. Dzięki realizacji programu profilaktycznego dzieci potrafią wyjaśnić czym jest Internet oraz podać przykłady możliwych w nim  aktywności. Mają świadomość zagrożeń wynikających z podawania swoich danych osobowych oraz wiedzą jak bezpiecznie uzupełnić formularz profilu w serwisach internetowych, chroniąc przy tym swoją prywatność. Dzięki zajęciom uczniowie nabyli wiedzę o cyberprzemocy i hejcie. Znają konsekwencje wynikające ze spotkania się z osobami poznanymi w sieci oraz wiedzą gdzie szukać pomocy. Uczniowie poznali zasady dokonywania bezpiecznych zakupów online oraz wiedzą jak zachować równowagę między czasem spędzonym w sieci i poza nią.

W drugim tygodniu uczniowie realizowali program profilaktyczny „Przyjaciele Zippiego”, który został opracowany w celu wyposażenia dzieci w podstawowe kompetencje społeczno – emocjonalne, które pomogą radzić sobie w sytuacjach trudnych, a w przyszłości pozwolą dobrze funkcjonować w relacjach z innymi, unikać zachowań ryzykownych. Celem realizacji programu była troska o zdrowie, dobre samopoczucie i dobre funkcjonowanie dzieci, a także zapobieganie problemom w przyszłości poprzez wyposażenie dzieci w podstawowe umiejętności życiowe, społeczne i emocjonalne, radzenia sobie z trudnościami, ze zmianą i stratą oraz rozwiązywania konfliktów. Dzięki realizacji programu uczniowie potrafią rozpoznawać i nazywać uczucia, wiedzą jak przestrzegać zasad skutecznej komunikacji oraz jak być dobrym słuchaczem. Uczestnicy są świadomi, jak ważne jest słowo przepraszam i jak pogodzić się po sprzeczce z kolegą. Dzieci wiedzą jak radzić sobie ze stratą, ze zmianami oraz, że adaptacja do nowej sytuacji wymaga czasu i nie zawsze jest łatwa.

Ponadto uczniowie mile spędzili czas na placu zabaw w Hulakula w Warszawie. W naszej szkole gościliśmy aktorów z Teatru Lalek „Pinokio” którzy zaprezentowali przedstawienie pt. „Kłamstwa kozy”. Widzowie  z uwagą śledzili losy sierotki Paulinki, która z powodu niesłusznych oskarżeń kozy, musiała wędrować po świecie w poszukiwaniu pracy. Historia poruszająca ważne zagadnienia dotyczące kłamstwa i oszustwa, została przedstawiona w sposób humorystyczny, ale nasi widzowie nie mieli żadnych wątpliwości, co do morału, jaki płynął z bajki – bowiem kłamstwo ma krótkie nogi,  a w życiu nie należy oszukiwać i żerować na cudzej dobroci. Uczestnicy półkoni mile spędzili czas na doskonaleniu umiejętności pływania na płycie basenowej w Mareckim Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym. W Sali widowiskowej zobaczyli spektakl pt. „Ślady na śniegu” i „Burza mózgów”. W  kinie obejrzeli bajkę pt „ Sonik 2. Szybki jak błyskawica.” oraz „DC Liga Super-Petts.”

Uczestnicy półkolonii samodzielnie przygotowali żelowe świece używając parafinowego żelu, barwionego kwarcu, suszonych kwiatów, czy muszelek. Każdy z uczestników wybrał zapach świeczki i jej kolor. „Magiczne Show” Konrada Modzelewskiego jednego z najzabawniejszych magików w układzie słonecznym, zapewnił naszym dzieciom frajdę i ubaw. W trakcie pokazów dzieci praktycznie nie przestawały się śmiać i były zachwycone czarami, które zobaczyły. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach „Projektanci Mody” oraz „Warsztatach zdobienia kubków”, własnoręcznie zaprojektowali i ozdobili koszulki oraz kubeczki, które będą świetną pamiątką z półkolonii.

Dziękujemy wszystkim, którzy sprawili, że półkolonie „Bezpieczne Ferie Zima w Markach 2023” były wyjątkowe i niezapomniane.  

                                                                   przyg. A. Cyran

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *