26 kwietnia klasy 8a, 8b i 8c wybrały się na wycieczkę szlakiem Kamieni na Szaniec. W czasie zwiedzania z przewodnikiem odwiedziliśmy najważniejsze miejsca wspomniane w książce oraz wysłuchaliśmy interesujących historii. Były to niezwykle poruszające opowieści. Odwiedziliśmy:

  • Cmentarz Powązkowski – najsłynniejszy w Polsce cmentarz wojskowy, na którym pochowani zostali m.in. Aleksander Kamiński – autor „Kamieni na Szaniec”;
  • Muzeum Więzienia Pawiak – w więzieniu tym przetrzymywany był Jan Bytnar, aresztowany przez Gestapo. Z odbiciem „Rudego”, wiąże się akcja pod Arsenałem – zbrojna akcja Szarych Szeregów o kryptonimie „Meksyk II”;
  • Arsenał – przejście śladami akcji odbicia więźniów, pamiątkowe pomniki, tablice;
  • Mauzoleum Walki i Męczeństwa – dawna siedziba Gestapo, w której przesłuchiwany był „Rudy”.

przyg. S. Bekier

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *