Spójrzcie na dzisiejszą datę i przeczytajcie ją od końca.

Hmm… Czy nie wygląda to niezwykle? 😊 Otóż dzisiejsza data to palindrom. Palindrom to wyrażenie, które brzmi tak samo czytane od lewej do prawej i od prawej do lewej strony. W zapisie dziesiętnym liczb naturalnych możemy również zauważyć palindromy, np. 121, 1331, 4554, 7765677.

Słowa też mogą być palindromami: OKO, ANNA, KAJAK.

Poprzednia data, która była palindromem to 12.02.2021. Następny palindrom w kalendarzu wystąpi aż za 8 lat: 03.02.2030.

W dodatku oprócz tego, że dzisiejsza data jest palindromem to na pewno każde dziecko, które przyjdzie na świat 22 lutego 2022 roku, otrzyma numer PESEL, który będzie zaczynał się od sześciu dwójek, czyli “222222”.  To wynika z budowy numeru PESEL. Na początku są dwie ostatnie cyfry roku urodzenia, potem liczbowe oznaczenie miesiąca, a później dnia.

A co jeśli do dzisiejszej daty dołożymy godzinę, minuty i sekundy? Niezwykły zapis i układ liczb. Zachęcam do przyglądania się liczbom, które nas otaczają.

Więcej o niezwykłych palindromach na zajęciach matematyki 😊

przyg. A.Dembińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *