Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Sztuka emocji”, ma na celu skierować uwagę i działania nauczycieli oraz dzieci w obszar emocji, wykorzystując do tego sztukę pod jej wszelakimi postaciami. Nauczyciel w tym projekcie staję się przewodnikiem dziecka po świecie emocji, używając do tego celu różnych dziedzin sztuki.

Działania w ramach projektu osadzone są w duchu arteterapii, mindfulness – z tych źródeł, własnych uczuć, wiedzy i doświadczeń uczestnicy powinni czerpać pełnymi garściami!

CELE PROJEKTU

“Wspieranie dobrostanu dzieci i młodzieży, ich zdrowia psychicznego. Rozwijanie u uczniów i wychowanków empatii i wrażliwości na potrzeby innych (…)”.

Cel główny:

• Przybliżenie i oswojenie dzieci ze światem uczuć i emocji za pomocą sztuki w różnych formach.

Cele szczegółowe:

• wzmacnianie poczucia wartości, indywidualność, oryginalność dziecka oraz potrzeby tworzenia relacji osobowych i uczestnictwa w grupie,
  • przygotowywanie do rozumienia emocji, uczuć własnych i innych ludzi oraz dbanie o zdrowie psychiczne,
  • tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość estetyczną, w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka: mowy, zachowania, ruchu, środowiska, ubioru, muzyki, tańca, śpiewu, teatru, plastyki,
  • odkrywanie talentów,
  • doskonalenie umiejętności swobodnej wypowiedzi i zdolności interpretacji
  • budowanie więzi w grupie/klasie,
  • wzmacnianie poczucia własnej wartości.